RG1608P-1652-B-T5
DigiKey Part Number
RG16P16.5KBTR-ND - Tape & Reel (TR)
RG16P16.5KBCT-ND - Cut Tape (CT)
RG16P16.5KBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RG1608P-1652-B-T5
Description
RES SMD 16.5KOHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16.5 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
RG1608P-1652-B-T5 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)