VZT151M1VTR-0607S
DigiKey Part Number
4403-VZT151M1VTR-0607STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VZT151M1VTR-0607S
Description
CAP ALUM 35V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
390 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
160 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C