VES4R7M1ETR-0405S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
In Stock: 493
Würth Elektronik
Cornell Dubilier Knowles
4.7 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
VES4R7M1ETR-0405S
DigiKey Part Number
4403-VES4R7M1ETR-0405STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VES4R7M1ETR-0405S
Description
CAP ALUM 25V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
12 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
16.8 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C