VEJ100M1VTR-0506S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
In Stock: 706
Würth Elektronik
KEMET
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 167
NextGen Components
10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
VEJ100M1VTR-0506S
DigiKey Part Number
4403-VEJ100M1VTR-0506STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VEJ100M1VTR-0506S
Description
CAP ALUM 35V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
27 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
37.8 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C