RXW221M0JBK-0611S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
220 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
RXW221M0JBK-0611S
DigiKey Part Number
4403-RXW221M0JBK-0611S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXW221M0JBK-0611S
Description
CAP ALUM 6.3V POLAR
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
145 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
290 mA @ 100 kHz
Impedance
250 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C