RA-100M1JBK-0511S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
Panasonic Industry
10 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
RA-100M1JBK-0511S
DigiKey Part Number
4403-RA-100M1JBK-0511S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RA-100M1JBK-0511S
Description
CAP ALUM 63V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
50 mA @ 120 Hz
Packaging
Bag
Ripple Current @ High Frequency
95 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C