SF11580AT-1082HBL.GN
DigiKey Part Number
259-1891-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SF11580AT-1082HBL.GN
Description
FAN AXIAL 80X25.5MM 115VAC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 80mm L x 80mm H Ball 22.0 CFM (0.616m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Tubeaxial
Manufacturer
Sunon Fans
Noise
34.5dB(A)
Series
Power (Watts)
11.00W
Packaging
Bulk
RPM
2900 RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
CE, CUR, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.573 lb (260.00 g)
Width
25.50mm
Current Rating (Amps)
0.100A
Air Flow
22.0 CFM (0.616m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.190 in H2O (47.3 Pa)