PMD1209PMB1-A.(2).GN
DigiKey Part Number
259-1423-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMD1209PMB1-A.(2).GN
Description
FAN AXIAL 92X38MM 12VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 92mm L x 92mm H Ball 120.2 CFM (3.37m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMD1209PMB1-A.(2).GN Models
Category
Fan Type
Mfr
Noise
57.6dB(A)
Series
Power (Watts)
12.5 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Last Time Buy
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Approval Agency
CE, CUR, TUV, UL
Width
38.00mm
Weight
0.419 lb (190.06 g)
Air Flow
120.2 CFM (3.37m³/min)
Current Rating (Amps)
1.04A
Static Pressure
0.710 in H2O (176.9 Pa)
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC