XZCB25MO24DG25X111S
DigiKey Part Number
1497-1088-2-ND - Tape & Reel (TR)
1497-1088-1-ND - Cut Tape (CT)
1497-1088-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XZCB25MO24DG25X111S
Description
LED RGB CLEAR SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red, Green, Blue (RGB) 624nm Red, 525nm Green, 460nm Blue LED Indication - Discrete 2.5V Red, 3.5V Green, 3.5V Blue 6-SMD, Gull Wing
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XZCB25MO24DG25X111S Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.5V Red, 3.5V Green, 3.5V Blue
Mfr
Current - Test
150mA Red, 150mA Green, 150mA Blue
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Common Anode
Wavelength - Peak
635nm Red, 515nm Green, 452nm Blue
Lens Color
Colorless
Package / Case
6-SMD, Gull Wing
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
5.00mm L x 5.00mm W
Lens Style
Square with Flat Top
Height (Max)
1.30mm
Lens Size
4.25mm