SWR120-NPEG-S10-RA-BG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 8,589
Datasheet
Image for SWR120-NPEG-S10-RA-BG is not available
SWR120-NPEG-S10-RA-BG
DigiKey Part Number
SWR120-NPEG-S10-RA-BG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWR120-NPEG-S10-RA-BG
Description
CONN HEADER R/A 10POS 1.25MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.049" (1.25mm)
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Series
Insulation Height
0.126" (3.20mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Rectangular
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Blade
Contact Material
Phosphor Bronze
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Beige
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
125V