STTH1R02Q
DigiKey Part Number
497-12801-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12801-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STTH1R02Q
Description
DIODE STANDARD 200V 1.5A DO15
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 1.5A Through Hole DO-15
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STTH1R02Q Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
30 ns
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 200 V
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
DO-15
Current - Average Rectified (Io)
1.5A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 1.5 A