LDBL20D-18R
DigiKey Part Number
497-17115-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-17115-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDBL20D-18R
Description
IC REG LIN 1.8V 200MA 4-STSTAMP
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 4-STSTAMP™ (0.47x0.47)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LDBL20D-18R Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
40 µA
Mfr
PSRR
80dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
4-XFQFN
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
4-STSTAMP™ (0.47x0.47)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V