L78L33ABUTR
DigiKey Part Number
497-7286-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-7286-1-ND - Cut Tape (CT)
497-7286-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L78L33ABUTR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT89-3
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-89-3
EDA/CAD Models
L78L33ABUTR Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
5.5 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
6 mA
PSRR
49dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
30V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V