937-SP-360606-A151
937-SP-360606-A151
937-SP-360606-A151
DigiKey Part Number
380-1346-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
937-SP-360606-A151
Description
CONN MOD PLUG 6P6C SHIELDED
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Plug Modular Connector 6p6c (RJ11, RJ12, RJ14, RJ25) Position Shielded IDC
Category
Length
1.046" (26.57mm)
Manufacturer
Stewart Connector
Color
Translucent - Clear
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Part Status
Active
Contact Material
Phosphor Bronze
Connector Type
Plug
Current Rating (Amps)
1.5 A
Cable Type
Flat Oval Cable, Stranded Wires
Voltage Rating
150V