RMCS1206FT7K50 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 59,561
Panasonic Industry
7.5 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur Thick Film
RMCS1206FT7K50
DigiKey Part Number
RMCS1206FT7K50-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCS1206FT7K50
Description
RES 7.5K OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCS1206FT7K50 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)