RMCF1206JG7K50 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 162,830
Datasheet
Direct
Vishay Dale
Upgrade
Bourns Inc.
WEC
YAGEO
YAGEO
Similar
Bourns Inc.
Similar
7.5 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCF1206JG7K50
DigiKey Part Number
RMCF1206JG7K50-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF1206JG7K50
Description
RES 7.5K OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCF1206JG7K50 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)