RGC0805FTC5K76 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Image for RGC0805FTC5K76 is not available
RGC0805FTC5K76
DigiKey Part Number
738-RGC0805FTC5K76-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC0805FTC5K76
Description
RES 5.76K OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
5.76 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
Datasheet
EDA/CAD Models
RGC0805FTC5K76 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)