BR1FB20L0
DigiKey Part Number
738-BR1FB20L0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BR1FB20L0
Description
RES 0.02 OHM 1% 1W RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 mOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Radial Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BR1FB20L0 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Series
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 350°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.450" L x 0.065" W (11.43mm x 1.65mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)