SRG2LCDWB1D01GE008V12C0
DigiKey Part Number
1668-SRG2LCDWB1D01GE008V12C0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRG2LCDWB1D01GE008V12C0
Description
SBC 1.2GHZ 1/2 CORE 1GB/0GB RAM
Customer Reference
Detailed Description
Single Board Computer 1.2GHz 1/2 Core 1GB/0GB RAM ARM Cortex-A55, Cortex-M33
Category
Expansion Site/Bus
CAN, GPIO, I2C, PWM, SPI, UART
Manufacturer
SolidRun LTD
RAM Capacity/Installed
1GB/0GB
Series
Storage Interface
eMMC/SD, QSPI
Packaging
Bulk
Video Outputs
MIPI-DSI, OpenCL, OpenGL
Part Status
Discontinued at DigiKey
USB
USB 2.0 (2)
Core Processor
ARM Cortex-A55, Cortex-M33
Digital I/O Lines
1
Speed
1.2GHz
Watchdog Timer
No
Number of Cores
1/2
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Cooling Type
Heat Sink
Base Product Number
Size / Dimension
1.850" x 1.180" (47.00mm x 30.00mm)