SLE18S2403B01
DigiKey Part Number
271-SLE18S2403B01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLE18S2403B01
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 17W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 17 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
SL POWER / Advanced Energy
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 45°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
70.9" (1.80m)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Connector
Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.46" L x 1.18" W x 2.24" H (88.0mm x 30.0mm x 57.0mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CB, CE, cULus, cURus, GS, RCM, TUV
Current - Output (Max)
700mA
Base Product Number
Power (Watts)
17 W