PW180KA4800F01 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 271-2476-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PW180KA4800F01 |
Description | POE INJECTOR 20W 48V DESKTOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 48V Power Over Ethernet (POE) 1 Port Midspan Injector 10/100 Mbps Data Rate |
Datasheet | Datasheet |
Category | Features OCP |
Manufacturer SL POWER / Advanced Energy | Operating Temperature 0°C ~ 40°C |
Series | Efficiency 70% |
Packaging Box | Mounting Type Desktop |
Part Status Active | Size / Dimension 3.98" L x 2.40" W x 1.35" H (101.0mm x 61.5mm x 34.2mm) |
Type Midspan Injector | Approval Agency CE, cULus, EN, IEC |
Voltage - Input 100 ~ 250 VAC | Note AC Power Cord Sold Separately |
Number of Ports 1 | Input Connector IEC 320-C14 |
Voltage - Output 48V | Output Connector RJ45 (Data, Power) |
Current - Output 400 mA | Weight 0.353 lb (160.12 g) |
Power (Watts) - Per Port 20W | Base Product Number |