MU425S48E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 1
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
MU425S48E
DigiKey Part Number
271-2965-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MU425S48E
Description
AC/DC CONVERTER 48V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Efficiency
90%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.20" L x 3.30" W x 1.62" H (157.4mm x 83.8mm x 41.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
5.9 A