MINT1275A2414K01 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 271-2812-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MINT1275A2414K01 |
Description | AC/DC CONVERTER 24V 180W |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Applications Medical |
Mfr | Voltage - Isolation 4 kV |
Series | Efficiency 92% |
Packaging Bulk | Operating Temperature -10°C ~ 70°C (With Derating) |
Type Open Frame | Mounting Type Chassis Mount |
Number of Outputs 1 | Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.40" H (127.0mm x 76.2mm x 35.6mm) |
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC | Approval Agency CE |
Voltage - Output 1 24V | Minimum Load Required No |
Current - Output 1 7.5 A | Base Product Number |