MINT1180A1875K01
DigiKey Part Number
MINT1180A1875K01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MINT1180A1875K01
Description
AC/DC CONVERTER 18V 180W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 18V 100 ~ 240 VAC Input
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
88%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.30" H (127.0mm x 76.2mm x 31.8mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
18V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
10 A