MINT1150A2406K01 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 271-2837-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MINT1150A2406K01 |
Description | AC/DC CONVERTER 24V 100W |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MINT1150A2406K01 Models |
Category | Applications Medical |
Mfr | Voltage - Isolation 4 kV |
Series | Efficiency 89% |
Packaging Box | Operating Temperature -10°C ~ 70°C (With Derating) |
Part Status Active | Features Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input |
Type Open Frame | Mounting Type Chassis Mount |
Number of Outputs 1 | Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 1.30" H (101.6mm x 50.8mm x 33.0mm) |
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC | Approval Agency CE |
Voltage - Output 1 24V | Minimum Load Required No |
Current - Output 1 4.17 A | Base Product Number |