ME90A1251N01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
WEC
In Stock: 12
Datasheet
12V 90 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
ME90AxxxxN01
ME90 Series 90 W AC/DC External Power Supply
ME90A1251N01
DigiKey Part Number
271-2978-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ME90A1251N01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 90W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
90 W
Manufacturer
SL POWER / Advanced Energy
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Series
Applications
Medical
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Region Utilized
International
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.91" L x 2.58" W x 1.34" H (150.0mm x 65.5mm x 34.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
7.5A