ME150A1251F01
DigiKey Part Number
271-3067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ME150A1251F01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 150 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
150 W
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Region Utilized
International
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
6.85" L x 2.83" W x 1.50" H (174.0mm x 71.9mm x 38.1mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output
12V
Weight
1.543 lb (700.0 g)
Current - Output (Max)
12.5A