GSM11-12AAG | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 271-2242-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | GSM11-12AAG |
Description | AC/DC CONVERTER 12V 11W |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power (Watts) |
Mfr | Applications Medical |
Series | Voltage - Isolation 4 kV |
Packaging Bulk | Efficiency 77% |
Part Status Active | Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating) |
Type Open Frame | Features Adjustable Output, Universal Input |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Chassis Mount |
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC | Size / Dimension 2.28" L x 2.00" W x 0.56" H (57.9mm x 50.8mm x 14.3mm) |
Voltage - Output 1 12V | Minimum Load Required No |
Current - Output 1 920 mA | Base Product Number |