CINT1275A4814K01
DigiKey Part Number
271-2798-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CINT1275A4814K01
Description
AC/DC CONVERTER 48V 180W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
92%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.38" H (127.0mm x 76.2mm x 35.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
3.75 A