540BAC70M6560BBGR
DigiKey Part Number
540BAC70M6560BBGR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
540BAC70M6560BBGR
Description
XTAL OSCILLATOR
Customer Reference
Detailed Description
70.656 MHz XO (Standard) LVDS Oscillator 1.8V, 2.5V, 3.3V Enable/Disable 6-SMD, No Lead
Category
Frequency Stability
±20ppm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Current - Supply (Max)
111mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
6-SMD (5x3.2)
Type
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.052" (1.33mm)
Current - Supply (Disable) (Max)
100mA
Output
LVDS
Base Product Number
Voltage - Supply
1.8V, 2.5V, 3.3V