540BAC622M080ABGR
DigiKey Part Number
540BAC622M080ABGR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
540BAC622M080ABGR
Description
XTAL OSCILLATOR
Customer Reference
Detailed Description
622.08 MHz XO (Standard) LVDS Oscillator 1.8V, 2.5V, 3.3V Enable/Disable 6-SMD, No Lead
Category
Frequency Stability
±20ppm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Current - Supply (Max)
111mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
6-SMD, No Lead
Base Resonator
Supplier Device Package
6-SMD (7x5)
Type
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.056" (1.43mm)
Function
Enable/Disable
Current - Supply (Disable) (Max)
100mA
Output
LVDS
Base Product Number
Voltage - Supply
1.8V, 2.5V, 3.3V