SIT8918BE-22-18E-74.250000
DigiKey Part Number
1473-SIT8918BE-22-18E-74.250000TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8918BE-22-18E-74.250000
Description
MEMS OSC XO 74.250000 MHZ LVCMOS
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
74.25 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 1.8V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SIT8918BE-22-18E-74.250000 Models
Category
Frequency Stability
±25ppm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Current - Supply (Max)
4.5mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
4-SMD, No Lead
Base Resonator
Supplier Device Package
4-PQFN (3.2x2.5)
Type
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Function
Enable/Disable
Current - Supply (Disable) (Max)
4.3mA
Output
LVCMOS, LVTTL
Base Product Number
Voltage - Supply
1.8V