SIT8008BI-12-YYE-48.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT8008BI-12-YYE-48.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8008BI-12-YYE-48.000000
Description
OSC MEMS XO 48.0000MHZ SMD
Customer Reference
Detailed Description
48 MHz XO (Standard) HCMOS, LVCMOS Oscillator 1.62V ~ 3.63V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
1.62V ~ 3.63V
Mfr
Frequency Stability
±25ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
4.5mA
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-PQFN (2.5x2)
Frequency
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Output
HCMOS, LVCMOS
Current - Supply (Disable) (Max)
4.2mA