SIT8008AC-11-28S-108.002500
DigiKey Part Number
1473-SIT8008AC-11-28S-108.002500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8008AC-11-28S-108.002500
Description
MEMS OSC XO 108.0025MHZ H/LVCMOS
Customer Reference
Detailed Description
108.0025 MHz XO (Standard) HCMOS, LVCMOS Oscillator 2.8V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
2.8V
Mfr
Frequency Stability
±20ppm
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
4.5mA
Part Status
Active
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-PQFN (2.5x2)
Frequency
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)