SIT5358AN-FR-33N0-10.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT5358AN-FR-33N0-10.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT5358AN-FR-33N0-10.000000
Description
MEMS OSC TCXO 10.0000MHZ LVCMOS
Customer Reference
Detailed Description
10 MHz TCXO LVCMOS Oscillator 3.3V 10-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±50ppb
Series
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
53mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
10-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
10-CQFN (5x3.2)
Frequency
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Output
LVCMOS
Height - Seated (Max)
0.042" (1.06mm)