SIT1602AC-11-33E-33.333330
DigiKey Part Number
1473-SIT1602AC-11-33E-33.333330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT1602AC-11-33E-33.333330
Description
MEMS OSC XO 33.33333MHZ LVCMOS
Customer Reference
Detailed Description
33.33333 MHz XO (Standard) HCMOS, LVCMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SIT1602AC-11-33E-33.333330 Models
Category
Frequency Stability
±20ppm
Mfr
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Series
Current - Supply (Max)
4.5mA
Packaging
Strip
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
4-SMD, No Lead
Base Resonator
Supplier Device Package
4-PQFN (2.5x2)
Type
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Function
Enable/Disable
Current - Supply (Disable) (Max)
4mA
Output
HCMOS, LVCMOS
Base Product Number
Voltage - Supply
3.3V