SCRH6D28-5R0
DigiKey Part Number
595-1490-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCRH6D28-5R0
Description
FIXED IND 5UH 2.4A 31 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
5 µH Shielded Inductor 2.4 A 31mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
31mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.4A