HCTI-560-3.6 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 135
Datasheet
560 µH Shielded Toroidal Inductor 3.6 A 140mOhm Max Radial, Vertical (Open)
Signal Transformer High Current Toroidal Inductors (HCTI)
Signal Transformer HCTC Chokes and HCTI Inductors
HCTI-560-3.6
DigiKey Part Number
595-1737-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCTI-560-3.6
Description
FIXED IND 560UH 3.6A 140 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HCTI-560-3.6 Models
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
140mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Toroidal
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Tolerance
±15%
Size / Dimension
1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)