HCLC-82-7.1
DigiKey Part Number
595-HCLC-82-7.1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCLC-82-7.1
Description
FIXED IND 82UH 7.1A 24 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µH Shielded Toroidal Inductor 7.1 A 24mOhm Max Vertical, No Base, 2 PC Pin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HCLC-82-7.1 Models
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
24mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Toroidal
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Vertical, No Base, 2 PC Pin
Tolerance
±15%
Size / Dimension
1.100" Dia x 0.550" W (27.94mm x 13.97mm)