FCBA1-0603F-3N3K
DigiKey Part Number
595-FCBA1-0603F-3N3KTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-FCBA1-0603F-3N3KCT-ND - Cut Tape (CT)
595-FCBA1-0603F-3N3KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCBA1-0603F-3N3K
Description
FIXED IND 3.3NH 700MA 75 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 nH Unshielded Wirewound Inductor 700 mA 75mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FCBA1-0603F-3N3K Models
Category
DC Resistance (DCR)
75mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
5.9GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)