FCB-0805-121P
DigiKey Part Number
595-FCB-0805-121PTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-FCB-0805-121PCT-ND - Cut Tape (CT)
595-FCB-0805-121PDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCB-0805-121P
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 0805 1LN
Detailed Description
120 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 3A 40mOhm
Category
Current Rating (Max)
3A
DC Resistance (DCR) (Max)
40mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz