F1F2-0854-220M
DigiKey Part Number
595-F1F2-0854-220MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1F2-0854-220M
Description
FIXED IND 22UH 5A 70 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Shielded Molded Inductor 5 A 70mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1F2-0854-220M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7.2A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
70mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.339" L x 0.315" W (8.60mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)