3RQ30531SG30
DigiKey Part Number
3473-3RQ30531SG30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RQ30531SG30
Description
RELAY GEN PURP SPST 3A 110-230V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 110 ~ 230VAC/DC Coil DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3RQ30531SG30 Models
Category
Load - Max Switching
90W
Mfr
Coil Type
Non Latching
Series
Features
Lighted Indicator
Packaging
Box
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operate Time
3 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Approval Agency
CCC, CSA, EAC, UL
Contact Rating (Current)
3 A
Relay Type
Switching Voltage
30VDC - Max