3RH21221AN60 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B) 10 A 200 ~ 220VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
3RH21221AN60
DigiKey Part Number
3473-3RH21221AN60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RH21221AN60
Description
CONT.RELAY,2NO+2NC,AC200V50/60HZ
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Manufacturer
Siemens
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Part Status
Active
Operate Time
33 ms
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Release Time
15 ms
Coil Voltage
200 ~ 220VAC
Coil Power
37VA
Contact Form
4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B)
Base Product Number
Contact Rating (Current)
10 A