3RH21221AN20
DigiKey Part Number
3473-3RH21221AN20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RH21221AN20
Description
CONTACTOR RELAY 2NO+2NC AC 220V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B) 10 A 220VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Manufacturer
Siemens
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
187 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Operate Time
33 ms
Coil Voltage
220VAC
Release Time
15 ms
Contact Form
4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B)
Coil Power
37VA
Contact Rating (Current)
10 A