3RA23188XB301AP0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 6
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 16 A 230VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
3RA23188XB301AP0
DigiKey Part Number
3473-3RA23188XB301AP0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RA23188XB301AP0
Description
CONTACTOR REV S00 16A 230VAC SCR
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Rating (Current)
16 A
Manufacturer
Switching Voltage
690VAC - Max
Series
Features
Auxiliary Contacts
Packaging
Box
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Operate Voltage
195.5 VAC
Coil Voltage
230VAC