SPH252012H4R7MT
DigiKey Part Number
3442-SPH252012H4R7MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
3442-SPH252012H4R7MTCT-ND - Cut Tape (CT)
3442-SPH252012H4R7MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPH252012H4R7MT
Description
FIXED IND 4.7UH 1.12A 210 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.12 A 210mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Category
Current - Saturation (Isat)
1.2A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
210mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)