MWSD1005C91NJT
DigiKey Part Number
3442-MWSD1005C91NJTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MWSD1005C91NJT
Description
FIXED IND 91NH 140MA 1.95 OHM
Detailed Description
91 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 140 mA 1.95Ohm Max 0402 (1005 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
1.95Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
25 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.1GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.043" L x 0.024" W (1.10mm x 0.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)