MWSD1005C2N6DTM01
DigiKey Part Number
3442-MWSD1005C2N6DTM01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MWSD1005C2N6DTM01
Description
FIXED IND 2.6NH 850MA 50 MOHM
Detailed Description
2.6 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 850 mA 50mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
50mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
6GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Tolerance
±0.5nH
Size / Dimension
0.043" L x 0.024" W (1.10mm x 0.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)