MWSD1005C20NKT
DigiKey Part Number
3442-MWSD1005C20NKTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MWSD1005C20NKT
Description
FIXED IND 20NH 400MA 240 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 400 mA 240mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
240mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
26 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
4GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.043" L x 0.024" W (1.10mm x 0.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)